Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hobbit: The Desolation of the Smaug

18. 12. 2013

 Zdravím!

 13. prosince (v pátek ) se mi poštěstilo zajet s partou kamarádů do kina na pokračování hobití trilogie. Kdo jste četl mou reakci na první díl, dovedete si představit, že jsem žádné zázraky nečekala. Trailery mě vlastně dost vyděsily (létající elfové s mírně úchylným a NEmírně zženštilým králem, sto let původně mrtvý Azog, skřeti, co se plíží tak, že je ani super bystří elfíci neslyší a ještě "elfka-bojovnice" ). Ale brala jsem to jako fajn odpoledne s trochou srandy (jeli jsme totiž v kostýmech, takže obličeje lidí, co jsme potkali, vážně stály za to!).

  Byla jsem mile překvapená. I když je film přecpaný fantasktními počítačovými efekty (ne, nemám to ráda, a asi ani mít nebudu), zpracování některých postav je prostě zklamání a Thranduil nosí stříbrnné šatičky s vlečkou a celou dobu je evidentně na cracku, snímek mě velmi zaujal. No, vlastně jsem pak doma ještě dvakrát koukala na první díl (a začala jsem ho mít docela ráda ).

Hlavním důvodem je asi fakt, že Azog se objevoval minimálně. Je to fajn záporák a zahraný je vážně dobře, ale, co je mrtvé, je mrtvé (nebo má být). Ale zpět k Hobitovi. Další nespornou kvalitou snímku je výběr herců. Vážně, pokud jde o obsazení, Peter Jackson nikdy nezklame. Bard Lučišník, starosta a jeho poskok,.... a Šmak. Skláním se před brilantním výkonem Benedicta Cumberbatche. Už jen kvůli němu, nechoďte na dabovanou verzi a dejte si "práci" s titulky. Ten hlas stojí za to. Cumberbatch dokázal pouhým namluvením postavy předčit její vizuální stránku. V mých očích (a uších) rozhodně. Nezklamaly samozřejmě ani hvězdy z minulého filmu. Mrtin Freeman jako hobit průběžně nacházející a ztrácející svou kuráž, Richard Armitage v roli mourousovitého Thorina, na kterého začíná nenápadně útočit stejné šílenství, jaké se kdysi zmocnilo jeho děda, Sylvester McCoy (Radagast), Ian McKellen a mnoho dalších,kteří předvedli perfektní výkony. Jak se dalo čekat, scénáristi trochu zkomplikovali děj, ale tentokrát to nijak nenarušilo koncept. I když jedna změna je kapičku překvapením, zatím to beru za celkem roztomilý nápad. No, nechte se překvapit. Tentokrát rozhodně doporučuji Hobita shlédnout. Nechybí v něm ani napětí a akce, ani humor a trocha odlehčení. 

Nyní nás čeká třetí a poslední díl, ve kterém se lidé, elfové a trpaslíci utkají se všemi katastrofami, které se jim podařilo rozpoutat. Nemá cenu ptát se, jak to skončí. To všichni víme. Otázka spíš je, jak k tomu nakonec dojde. Po tom kvantu změn, co filmaři provedli, si ani já nejsem jistá!

Tak hurá na Hobita (v kostýmech )!